Kłodzko

Kłodzko to pięknie położone miasto w województwie dolnośląskim, w malowniczej Kotlinie Kłodzkiej, nad Nysą Kłodzką i jej dopływami. Miejsce to stanowi świetną bazę wypadową w okoliczne góry i do innych, niezmiernie ciekawych miast Kotliny, jak Kudowa, Polanica czy Bystrzyca Kodzka. Blisko stąd również do Parku Narodowego Gór Stołowych ze słynnym Szczelińcem.

Kłodzko jest jedną z najstarszych miejscowości w regionie, prawa miejskie uzyskało około 1275 roku, ale największy rozkwit nastąpił w XVI wieku.

Miasto odznacza się śliczną Starówką. Można tu spotkać naprawdę urocze zaułki, zagubione wśród nieco zaniedbanej zabudowy. Centralną jej część stanowi ładny i dobrze utrzymany Rynek z okazałym Ratuszem, wysoką Kolumną Maryjną i kamienicami.

Zabytki sakralne w Kłodzku to gotycki kościół parafialny Wniebowzięcia NMP (plac Kościelny) oraz kościół MB Bolesnej z klasztorem Franciszkanów (plac Franciszkański).

W pobliżu, przy ulicy Wita Stwosza, koniecznie odwiedzić trzeba niezwykle romantyczny, choć króciutki gotycki most na Młynówce, z pięknymi rzeźbami. To najstarszy most gotycki w Polsce!

Pod starówką kłodzką ciągnie się Podziemna Trasa Turystyczna, która pozwala poznać życie mieszkańców miasta w minionych wiekach. Wejście do podziemi znajduje się przy ul. Zawiszy Czarnego, a wyjście przy ulicy Czeskiej, u stóp potężnej Twierdzy Kłodzkiej, która również udostępniona jest dla turystów.

Warto odwiedzić też Muzeum Ziemi Kłodzkiej (ul. Łukasiewicza), aby poznać historię miasta, placówka mieści się w barokowym konwikcie jezuickim.

Kłodzka Twierdza nierozerwalnie łączy się z dziejami miasta Kłodzka, już w IX wieku istniał tu gród otoczony umocnieniami drewniano-ziemnymi, a w XII wieku powstała w Kłodzku kasztelania. Później zamek przekształcił się w rezydencję złożoną z pomieszczeń mieszkalnych, kaplicy oraz kościoła Św. Wacława i Św. Marcina.

W połowie XVI stulecia w Kłodzku rozbudowano twierdzę o zamek średni i niższy, które wraz z zamkiem wyższym i fortyfikacjami stanowiły wielki system obronny miasta. Dalsze umocnienia powstały w latach 1690-1702, stanęły wtedy 3 bastiony: Jabłonki, Ludmiły i Wacława. Tworzyły one tzw. dzieło koronowe, osłaniające Górę Forteczną od północy i wschodu. Od południa i zachodu wybudowano bastiony Alarmowy i Dzwonnik oraz półbastion Orzeł.

Później powstały jeszcze dodatkowe fortyfikacje, zbudowano system korytarzy i sztolni. Twierdza w Kłodzku, podobnie jak te w Koźlu i Świdnicy były największymi twierdzami na Śląsku.

Wraz ze zmianą prowadzenia działań wojennych rola tych fortyfikacji malała, aż pod koniec XVIII wieku zaprzestano ich rozbudowy. W czasie II wojny światowej znajdowało się tu więzienie hitlerowskie dla więźniów politycznych, miejsce kaźni oraz obóz pracy.

Polub nas na FacebookuTripAdvisorOpinie o nas na Google