Dzierżoniów

Dzierżoniów

Ciekawymi obiektami w Dzierżoniowie są przede wszystkim w częsci zachowane mury obronne pamietające dawnych budowniczych i właścicieli, czyli ksiażąt świdnicko-jaworskich, a także liczne zachowane kamienice w pobliżu rynku, pochodzące z przełomu XVIII i XIX wieku. Ponad to istnieją cztery kościoły: św. Jerzego z barokowym ołtarzem, gotyki kościół cmentarny, kościół Augustianów z XIV wieku oraz neoklasycystyczny z końca wieku XVIII.

Ratusz wybudowano w XIII wieku jako dom handlowy i centrum kupieckie. Od 1337 r. był siedzibą władz miejskich. W latach 1972-1975 gruntownie przebudowany. 47-metrowa wieża dawniej poza funkcjami reprezentacyjnymi pełniła także rolę strażnicy oraz ostatniego punktu obrony mieszkańców. Górną krawędź wieży zamyka taras widokowy z ozdobną ażurową galerią, późnorenesansowym chełmem z iglicą zakończoną pozłacaną kulą. Od południowej strony znajduje się postać legendarnego dobosza z bębenkiem, który uratował miasto w czasie potopu szwedzkiego. Do wieży prowadzi gotycki portal z XIV-XV w. Obecnie z galerii wieży można podziwiać przepiękne panoramy na całą Kotlinę Dzierżoniowska z zamykającymi ją Górami Sowimi, Masywem Ślęży, Wzgórzami Kiełczyńskimi i Gilowskimi. Wstęp: 2 zł (ulgowy: 1 zł).

Mennica Miejska
W dolnej części wieży dzierżoniowskiego Ratusza znajduje się warsztat menniczy, który jest rekonstrukcją XIV-wiecznej Mennicy Miejskiej. Samodzielnie można tam wybić niezapomnianą pamiątkę – kopię halerza z 1352 roku z inicjałami MCR (Moneta Civitas Rychbach) na awersie i dolnośląskim orłem na rewersie. Przywilej bicia takiej monety nadał mieszczanom ówczesnego Rychbachu książę piastowski Bolko II. W mennicy bije się także inne monety okolicznościowe i kopie numizmatów oraz organizuje pokazy mennicze. Wstęp darmowy.

Wejście na wieżę i do mennicy prowadzi przez Centrum Informacji Turystycznej.
CIT, wieża ratuszowa i mennica czynne codziennie (oprócz niektórych piątków i sobót) od marca do października w godz. 8.00-16.00, od maja do września w godz. 9.30-17.30, a w kwietniu w godz. 9.00-17.00.

Polub nas na FacebookuTripAdvisorOpinie o nas na Google