Kopalnia Złota

Kopalnia Złota

Kopalnia Złota w Złotym Stoku to jedna z najpopularniejszych atrakcji w Polsce! Na terenie dawnej kopalni powstało Muzeum. Dzięki temu ten niecodzienny obiekt jest dostępny dla turystów, którzy mogą poznać tu realia wydobywania tego cennego kruszcu, a przy tym świetnie się zabawić, bowiem zwiedzanie kompleksu jest bardzo przyjazne i z dużą dawką humoru.

Atrakcje w Kopalni
Oferta Muzeum w Złotym Stoku obejmuje zwiedzanie z przewodnikiem Sztolni Gertruda z tajemniczym Chodnikiem Śmierci, Sztolni Czarnej z jedynym w Polsce podziemnym wodospadem, o wysokości 10 m oraz Muzeum Minerałów i Mennicy na powierzchni. Do wodospadu dojeżdża się Podziemnym Pomarańczowym Tramwajem, który pokonuje trasę około 300 metrów.

Na trasie zwiedzania znajdują się także: Muzeum Przestróg, Uwag i Apeli – kolekcja tabliczek związanych głównie z przepisami BHP, metalowa zjeżdżalnia oraz laboratorium Scharfenberga, który chcąc odkryć eliksir młodości, odkrył arszenik – potężną truciznę, która jednak ma ponoć właściwości odmładzające.

Kopalnia Złota oprócz standardowego programu zwiedzania oferuje wiele dodatkowo płatnych atrakcji, np. podziemny spływ łodzią, płukanie złota czy wspinaczkę na sztucznej ściance alpinistycznej.

Najbardziej niekonwencjonalne jest chyba zwiedzanie Kopalni Złota z fabułą, dostępne tylko dla grup. Grupa zostaje podzielona na małe kilkuosobowe zespoły, które rywalizują ze sobą. Każda grupa wykonuje te same zadania, podczas których zdobywa złote dukaty oraz sztabki złota.

Warto pamiętać, że pod ziemią panuje stała temperatura, przez cały rok i wynosi ona około 7 stopni Celsjusza. Latem więc nie zapomnij jakiegoś ciepłego okrycia, gdyż podczas 1,5-godzinnego zwiedzania można zmarznąć, szczególnie dzieci.

Legenda o Gertrudzie
Dawno temu w Kopalni Złota w Złotym Stoku miał miejsce potężny zawał, pod którym zginęło 4 górników. W tych czasach o podjęciu akcji ratowniczej decydował właściciel kopalni i często niestety rezygnował z niej, gdyż było to nieopłacalne. Tak było i wtedy, więc Gertruda, żona jednego z zasypanych górników, postanowiła sama go szukać. Weszła w labirynty kopalni… i już nigdy nie wyszła, o czym pisano nawet w kronikach miejskich. Później nieraz górnicy mówili, że gdy zbłądzili w kopalni, słyszeli tajemne korki, a gdy za nimi podążali, wychodzili cało w podziemi. Mówi się, że to dobry duch Gertrudy ratuje górników.

W kompleksie Kopalni zwiedzić można też Sztolnię Ochrową udostępnioną dla turystów od 2017 roku oraz Średniowieczną Osadę Górniczą (dawny Średniowieczny Park Techniki).

Polub nas na FacebookuTripAdvisorOpinie o nas na Google